Przejdź do treści

Coraz więcej ludzi kupuje swoje własne samochody. Według danych GUS, na polskich drogach spotkać możemy około 20 milionów aut! Liczba ta jest bliska liczbie smartfonów – tych bowiem według badań Polacy posiadają około 21 milionów. Zakładając, że jedynie 10% kierowców korzysta z uchwytu samochodowego do telefonu, dałoby to nam nadal aż 2 miliony uchwytów do auta w naszym kraju. W rzeczywistości liczba ta na pewno jest większa – w końcu wielu z nas korzysta ze smartfona w ramach nawigacji czy odtwarzania muzyki w trasie. Jak jednak wybrać odpowiedni uchwyt dla siebie?

Uchwyty samochodowe do telefonu - na co zwrócić uwagę?

Gdzie jeden smartfon tam trzy rodzaje uchwytów. Ogromna podaż tego typu akcesoriów na rynku sprawia, że czasami ciężko się w nich połapać i od razu zwrócić uwagę na odpowiednie elementy. Dlatego też sporo użytkowników może nie zdawać sobie sprawy z wyboru kiepskiego sprzętu.
Szukając odpowiedniego uchwytu, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech.

Jakość wykonania uchwytu

Jest to dość oczywista kwestia. Wytrzymałość takiego sprzętu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróży - w końcu nagle lecący na podłogę samochodu smartfon przy szybkiej jeździe może sprowadzić na kierowcę niemałe nieszczęście, prawda?

Wymiary

Generalnie samochody nie oferują przesadnej ilości miejsca. Dlatego sam uchwyt powinien być stosunkowo jak najmniejszy, ale jednocześnie umożliwić montaż urządzenia o określonym rozmiarze ekranu.

Wygoda użytkowania

Dobry uchwyt na telefon do samochodu pozwoli ustawić urządzenie w wygodnej pozycji niezależnie od wszelkich warunków. Jednocześnie ustawianie smartfona nie powinno sprawiać żadnego problemu, a raz ustawiona pozycja powinna zostać zachowana.

Rodzaje uchwytów samochodowych do telefonu i dla kogo?

Spora popularność uchwytów do auta powoduje, że pojawia się w ich przypadku masa różnych rozwiązań. Zasadniczo uchwyty samochodowe dzielimy na grawitacyjne i magnetyczne. Wybór metody przytrzymania smartfona jest kwestią subiektywną. Sposób montażu uchwytu w kabinie auta to już jednak inna bajka.

Uchwyt na kratkach nawiewu

Jest to bardzo częsta i zyskująca na popularności metoda montażu uchwytu. Nie ma ona wpływu na widoczność obszaru za przednią szybą i gwarantuje wygodny dostęp do smartfona. Niestety odradza się to osobom często korzystającym z nawiewu (smartfon ograniczy jego efektywność, a ogrzewanie obudowy bardzo źle wpłynie na działanie i żywotność urządzenia) i posiadaczom samochodów z kiepskiej jakości materiałami. Ponadto nie jest to rozwiązanie uniwersalne: niektóre modele aut mają dość niestandardowe kratki.

Uchwyt na szybie

Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które jednak coraz częściej odrzucamy ze względu na jego wady. Co prawda zerkanie na ekran znajdujący się w obrębie przedniej szyby jest wygodne, a montaż uchwytu możliwy jest w każdym aucie, jednak wykorzystywane w takich uchwytach przyssawki nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ponadto umieszczenie smartfona w tym miejscu wiąże się z ograniczeniem pola widzenia, co dla niektórych może od razu je dyskwalifikować. Uchwyt na tablet mocowany na przedniej szybie też może okazać się gorszym pomysłem ze względu zarówno na wagę, jak i rozmiary urządzenia.
Dobrą alternatywą dla uchwytu na szybie jest magnetyczny uchwyt na desce rozdzielczej, który nie oferuje jednak takiej stabilności urządzenia.

Mata antypoślizgowa

Taki rodzaj uchwytu samochodowego jest idealny dla osób, które nie chcą zasłaniać nawiewu, a także nie mają zamiaru (bądź możliwości) zajmowania większych i istotnych powierzchni. Niemalże pełna dowolność w wyborze miejsca na matę, łatwość jej montażu (i brak możliwości odczepienia się) i swoisty minimalizm powodują, że wielu kierowców decyduje się na wykorzystanie takiego uchwytu samochodowego na telefon. Niestety mocowanie smartfona w tym przypadku jest naprawdę słabe i przy mocniejszym hamowaniu niemalże gwarantuję wycieczkę urządzenia po wnętrzu pojazdu.